sobota, 28 stycznia 2012

Śladami wiedzy: Historia Coca Coli

     Wiele z nas lubi ten napój, ale czy wiemy skąd on się wziął? Coca Cola została wynaleziona 1886 roku przez doktora Johna Pembertona, farmaceutę z Atlanty. Pierwsza butelka Coca Coli sprzedana została 8 maja 1886 roku
w budce z wodą sodową. Na początku dziennie sprzedawane było ok. 9 napojów,  przez co pierwszy rok dał tylko straty. W 1887r. formuła produkcji Coca Coli została wykupiona przez Asa Candlera. Wtedy zaczęła się sława tego napoju, która trwa aż do dziś. 
Dziś Coca Cola sprzedaje miliard butelek dziennie na całym świecie.



Źródło informacji: ciekawe.pl

piątek, 27 stycznia 2012

Śladami wiedzy: Czy to możliwe?


   Katie Dell to 26-letnia Brytyjka, która nie może sobie pozwolić na relaksującą kąpiel, czy wzruszający film. Cierpi ona na niezwykle  rzadką przypadłość tzw. pokrzywkę wodną, czyli pewnego rodzaju uczulenie, którego alergenem jest woda. Przy najmniejszym kontakcie z nią, na jej ciele pojawiają się swędzące czerwone plamy.
    Każdego dnia ta młoda kobieta  zmaga się z wielkimi utrudnieniami. Musi ona odmawiać sobie różnych przyjemności, ale także nie może wykonywać najprostszych prac domowych.


Źródło informacji: niewiarygodne.pl

poniedziałek, 23 stycznia 2012

XIX Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r


     Już po raz kolejny nasza szkoła – Zespół Szkół we Wzdole – gościła w swych murach uczestników XIX Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 r. Zawsze staramy się, aby przyjęcie było miłe, serdeczne i na długo pozostało w pamięci utrudzonych piechurów.

Marsz trwał trzy dni, a jego trasa wiodła od Szydłowca przez Suchedniów, Michniów, Wzdół, Bodzentyn do Wąchocka. W tym roku grupę tworzyli nie tylko członkowie miejscowych ugrupowań, ale także ludzie, którzy przyjechali z odległych stron Polski, m.in. Wrocławia,- czy Kalisza.

      Miłych gości wspólnie z gospodarzami: Dyrekcją szkoły –p. J. Wojkowskim i p.T. Rynkowską - witali także przedstawiciele władzy M.iGm. Bodzentyn: z-ca przew. Rady Miejskiej w Bodzentynie –  p. M. Tusień, przew. Komisji do Spraw Oświaty –  p. L. Wnętrzak oraz wójt gminy Zagnańsk – p. Sz. Skorupski.

 Spotkanie rozpoczęliśmy inscenizacją Wieczoru Wigilijnego, który przygotowała i przedstawiła pod opieką ks. G. Szlenka młodzież gimnazjalna z kl. IIIa. Nauczycielami wspierającymi byli: p. A. Łapka, p.B. Krecisz, p.T. Łulowiec oraz p. A.i R. Pytel. 
Gromkie brawa, jakie otrzymali młodzi artyści świadczyły o tym, że przedstawienie bardzo się podobało. Kolejnym miłym akcentem spotkania było dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Po części artystycznej p. Dyrektor zaprosił wszystkich na gorący posiłek.
             O godz. 13.30 zwartym szykiem, w zimowej aurze uczestnicy marszu ruszyli w dalszą drogę. My, żegnając ich serdecznie, życzyliśmy wytrwałości w pokonywaniu trudów drogi, głębokich przeżyć patriotycznych oraz miłych spotkań na dalszym szlaku partyzanckiej wędrówki.
I...DO ZOBACZENIA ZA ROK :)





Źródło fotografii : http://www.bodzentyn.pl/marsz_1-2012.html







sobota, 14 stycznia 2012

Śladami wiedzy : Mały Wielki Geniusz


     Na świecie żyje ok. 70 osób z zespołem sawanta. Nie jestem pewna czy zespół ten można określić jako dysfunkcje mózgu, ponieważ ludzie tzw. swanci są ponad przeciętnie uzdolnieni. Niestety osoby z zespołem swanta maja problemy z funkcjonowaniem w normalnym świecie.
     
      Tak samo było w przypadku mieszającego w USA chłopca -      Jacoba Burnetta. Jacob przez pierwsze półtora roku nie wypowiedział żadnego słowa. Sprawiał wrażenie niedorozwiniętego, nic nie wybudzało w nim zaciekawienia. Zmartwieni rodzice zasięgnęli porady lekarza, który przypuszczał, że Jacoba jest chory na autyzm. Wszystko zmieniło się jednak, gdy po 18 miesiącach milczenia -  Jacob wypowiedział swoje pierwsze zdanie. Podczas śniadania wysypał płatki na stół i oznajmił rodzicom, że zrobił to aby obliczyć ich gęstość! Wtedy rodzice zrozumieli, że Jacob jest cudownym dzieckiem.
     Chłopiec w wieku 3 lat opanował podstawy matematyki, które dzieci poznają w szkole podstawowej i gimnazjum. Opanowanie algebry zajęło mu zaledwie dwa tygodnie, gdy w normalnych przypadkach uczniowie potrzebują na to kilku lat.  Potem zdolny chłopiec zajął się geometrią, rachunkiem całkowym i trygonometrią. W wieku 12 lat   Jacob dostał szansę podjęcia studiów doktoranckich na Uniwersytecie Indiany. Na tej też uczelni prowadzi wykłady z astrofizyki!
     Test na inteligencje wykazał, że IQ tego cudownego dziecka wynosi 170, czyli o 10 więcej niż IQ Einsteina. Nic więc dziwnego, że chłopiec dopatrzył się nieścisłości w teorii względności Einsteina. Bez zastanowienia przystąpił do jej weryfikacji, jak zwykle wypisując równania markerem na szybie okna…


Źródło informacji: miesięcznik Świat Wiedzy

czwartek, 12 stycznia 2012

Wojewódzki Konkurs „Niezwykła noblistka – Maria Skłodowska -Curie”



Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób uczczono setną rocznicę przyznania tej wybitnej uczonej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków, polonu i radu.
Z tej okazji Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach ogłosiło konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W Gimnazjum im. Oddziału AK „Wybranieccy” do udziału w konkursie zgłosiło się trzy zespoły, każdy złożony z trzech uczennic z klas drugich: 1) Martyna Dróżdż, Anna Kręcisz, Klaudia Zaczek, 2) Aleksandra Jarosińska, Katarzyna Jarosińska, Magdalena Kiczor, 3) Dominika Jasińska, Anna Lasota, Klaudia Wilkosz.  Pierwszy etap polegał na przygotowaniu pracy, w dowolnej formie, na jeden z wybranych tematów.  Inwencja twórcza i pomysłowość uczennic okazała się całkiem zaskakująca. Grupa, która wybrała temat „Znaczenie dla współczesnej nauki odkryć Marii Skłodowskiej-Curie” przygotowała i nagrała inscenizację pt. Sąd nad promieniotwórczością. W inscenizacji oprócz sędziego, oskarżyciela i oskarżonej, pojawiła się również, jak żywa, nasza wybitna Noblistka. 


Druga grupa zajęła się tajemniczą chorobą i śmiercią Marii Skłodowskiej-Curie.  Uczennice wcieliły się w postacie reporterek telewizyjnych wiadomości i próbowały z kamerą ustalić okoliczności choroby i śmierci uczonej.

 Trzecia grupa wybrała temat „Historia odkrycia polonu i radu”. Zebrane materiały umieściły w zmodyfikowanym starym telewizorze, wyposażonym w specjalny mechanizm napędowy. Oprócz tego te uczennice dotarły do unikanych starych nagrań z brytyjskiej kroniki filmowej, dotyczących Marii Skłodowskiej, przetłumaczyły głos lektora na język polski i dołączyły to nagranie do swojej pracy.


Wszystkie trzy prace zostały wysoko ocenione i znalazły się wśród dziewięciu najlepszych z całego województwa. Na drugim etapie konkursu, który odbył się 24 listopada br., uczestnicy musieli wykazać się bardzo szczegółową wiedzą z zakresu życiorysu i pracy naukowej Marii Skłodowskiej-Curie. Odpowiadali pisemnie na 30 pytań. Przygotowując się do tego etapu uczniowie przeczytali wiele książek, biografii, opracowań dotyczących naszej wybitnej Noblistki. Wiadomości, jakimi się wykazali były imponujące. Jury konkursowe wyłoniło trójkę finalistów, wśród nich na drugim miejscu znalazły się uczennice z naszego gimnazjum -  Aleksandra Jarosińska, Katarzyna Jarosińska, Magdalena Kiczor. Laureaci oraz wszyscy finaliści dostali nagrody i pamiątkowe dyplomy. 



Wszyscy uczestnicy zyskali też dużo więcej – posiedli ogromną wiedzę na temat tak ciekawej postaci, jaką była Maria Skłodowska-Curie, pokazali innym, że do tego, aby mieć pogląd na daną sprawę nie wystarczy tylko wiedza „internetowa” – trzeba też czytać. Sprawdzili się w nowych rolach, posiedli nowe umiejętności, np. obsługa kamery, czy obróbka filmów. Wiedzą,  jak skutecznie pracować w grupie.  Wszystko to pozwoli im na pewno łatwiej osiągać kolejne szkolne sukcesy.

środa, 11 stycznia 2012

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy



     8 stycznia tego roku odbył się XX finał WOŚP. W całej Polsce i nie tylko odbywały się zbiórki pieniędzy. Nasza szkoła nie pozostała w tyle. Szkolne Koło PCK pod kierunkiem p. Teresy Lipiec zorganizowało zbieranie pieniędzy do puszek. Dużo znanych osób i nie tylko darowali różne przedmioty na licytacje  WOŚP.


PRZYKŁADOWE LICYTACJE WOŚP:


Roczny zapas FRUGO




                Akademia Morska - rejs 'Darem Młodzieży'




               Carlsberg - bilet na mecz otwarcie EURO 2012



wtorek, 10 stycznia 2012

Śladami wiedzy: Postcrossing


   Tego jeszcze nie było! Możliwość poznania innej kultury, wspaniałych miejsc ze świat i ciekawych ludzi możliwa już bez wsiadania do samolotu czy na pokład promu. A wszystko to dzięki Postcrossing, który zainteresować powinien nie tylko ludzi ciekawych świata, ale także tych, którzy kolekcjonują pocztówki.

     Co to właściwie jest? Najprościej mówiąc wymiana pocztówek z ludźmi z przeróżnych zakątków na świecie. Całość odbywa się przy użyciu portalu społecznościowego i tradycyjnej poczty. Wystarczy wejść na stronę www.postcrossing.com, która pisana jest w języku angielskim. Obowiązuje zasada, że na pocztówkach również pisze się po angielsku, a to przecież dla młodzieży świetna okazja do podszlifowania swoich zdolności. Więcej informacji na temat tego jak przebiega taka akcja można znaleźć na stronie do której link podany został wyżej.
    Polacy bardzo miło zapisali się w historii Postcrossingu. Nasz kraj jest bowiem wymieniany w rankingu na najwięcej aktywnych użytkowników. W Polsce mieszka ich 5% , a 2,7% wszystkich wysłanych pocztówek miało nadawców właśnie w naszym kraju.
    Postcrossing może być naprawdę świetnym hobby, dzięki któremu poznamy kawałek świata. Poza tym w ginącej już tradycji wysyłania sobie pocztówek i listów będzie to naprawdę oryginalne zajęcie

wtorek, 3 stycznia 2012

Śladami wiedzy: Która planeta jest bardziej gorąca? Merkury czy Wenus?


     Każdy wie, że najbliżej Słońca znajduje się Merkury. Króluje również przekonanie, że planeta ta jest również najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym. Nie jest to jednak prawdą, bo miano najgorętszej należy do Wenus.

     Merkurego od Słońca dzieli dystans, który nie przekracza nawet połowy dystansu Ziemia - Słońce. Dlaczego więc Wenus, która znajduje się 50 mln km dalej niż Merkury jest najgorętszą planetą naszego układu?
   Merkury nie posiada atmosfery. Jak wiemy atmosfera to płaszcz, który chroni planetę przed szybkim nagrzewaniem się i równie szybką utrata ciepła. Dlatego na Merkurym w ciągu jego doby temperatura diametralnie się waha. W dzień dochodzi do 400 stopni C, a w nocy spada do –220 stopni C.
     

 
Wenus ma atmosferę 100 razy grubszą niż atmosfera Ziemi. W dodatku jej głównym składnikiem jest dwutlenek węgla - gaz cieplarniany. Gaz ten pochłania promieniowanie słoneczne, ale nie pozwala  na ponowne jego odbicie się w kosmos. To sprawia, że Wenus jest najbardziej rozgrzaną planetą w Układzie Słonecznym. Temperatury na tej        planecie nie rzadko przekraczają nawet 460 stopni C. Poza tym na Wenus temperatura jest raczej stała, a na Merkurym spada i wzrasta w zależności od pory doby.

poniedziałek, 2 stycznia 2012

Śladami wiedzy:Jak przywitano rok w różnych zakątkach świata?


      Nowy Jork  przywitał    2012 rok w sercu Manhattanu - na Times Square.
Chwilę przed północą burmistrz Michael Bloomberg  uruchomił mechanizm opuszczający dobrze znaną kryształową kulę. O północy na głowy wszystkich obecnych spadły karteczki tzw. confetti z życzeniami noworocznymi.

     







Sylwestrowa noc w Chinach jest bardzo kolorowa. Mieszkańcy jeszcze przed   Nowym Rokiem biorą udział w kolorowych festynach i jarmarkach.
Najlepszymi miejscami do zabaw są tereny wokół świątyń oraz tereny parków.







 
Głównym miejscem do zabaw sylwestrowych we Francji są Pola  Elizejskie. Tam właśnie można podziwiać piękne widoki m.in.. na Wieżę Eiffla.








źródła zdjęć: wyszukane w grafika google