Każdy wie, że najbliżej Słońca znajduje się Merkury. Króluje również przekonanie, że planeta ta jest również najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym. Nie jest to jednak prawdą, bo miano najgorętszej należy do Wenus.
Merkurego od Słońca dzieli dystans, który nie przekracza nawet połowy dystansu Ziemia - Słońce. Dlaczego więc Wenus, która znajduje się 50 mln km dalej niż Merkury jest najgorętszą planetą naszego układu?
Merkury nie posiada atmosfery. Jak wiemy atmosfera to płaszcz, który chroni planetę przed szybkim nagrzewaniem się i równie szybką utrata ciepła. Dlatego na Merkurym w ciągu jego doby temperatura diametralnie się waha. W dzień dochodzi do 400 stopni C, a w nocy spada do –220 stopni C.
Wenus ma atmosferę 100 razy grubszą niż atmosfera Ziemi. W dodatku jej głównym składnikiem jest dwutlenek węgla - gaz cieplarniany. Gaz ten pochłania promieniowanie słoneczne, ale nie pozwala na ponowne jego odbicie się w kosmos. To sprawia, że Wenus jest najbardziej rozgrzaną planetą w Układzie Słonecznym. Temperatury na tej planecie nie rzadko przekraczają nawet 460 stopni C. Poza tym na Wenus temperatura jest raczej stała, a na Merkurym spada i wzrasta w zależności od pory doby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Wyraź swoją opinię na ten temat, powiedz co myślisz a jeśli masz jakiś pomysł opowiedz nam o nim:)
W Internecie też obowiązują zasady! Obraźliwe i wulgarne komentarze nie będą akceptowane.