czwartek, 12 stycznia 2012

Wojewódzki Konkurs „Niezwykła noblistka – Maria Skłodowska -Curie”



Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób uczczono setną rocznicę przyznania tej wybitnej uczonej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków, polonu i radu.
Z tej okazji Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach ogłosiło konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W Gimnazjum im. Oddziału AK „Wybranieccy” do udziału w konkursie zgłosiło się trzy zespoły, każdy złożony z trzech uczennic z klas drugich: 1) Martyna Dróżdż, Anna Kręcisz, Klaudia Zaczek, 2) Aleksandra Jarosińska, Katarzyna Jarosińska, Magdalena Kiczor, 3) Dominika Jasińska, Anna Lasota, Klaudia Wilkosz.  Pierwszy etap polegał na przygotowaniu pracy, w dowolnej formie, na jeden z wybranych tematów.  Inwencja twórcza i pomysłowość uczennic okazała się całkiem zaskakująca. Grupa, która wybrała temat „Znaczenie dla współczesnej nauki odkryć Marii Skłodowskiej-Curie” przygotowała i nagrała inscenizację pt. Sąd nad promieniotwórczością. W inscenizacji oprócz sędziego, oskarżyciela i oskarżonej, pojawiła się również, jak żywa, nasza wybitna Noblistka. 


Druga grupa zajęła się tajemniczą chorobą i śmiercią Marii Skłodowskiej-Curie.  Uczennice wcieliły się w postacie reporterek telewizyjnych wiadomości i próbowały z kamerą ustalić okoliczności choroby i śmierci uczonej.

 Trzecia grupa wybrała temat „Historia odkrycia polonu i radu”. Zebrane materiały umieściły w zmodyfikowanym starym telewizorze, wyposażonym w specjalny mechanizm napędowy. Oprócz tego te uczennice dotarły do unikanych starych nagrań z brytyjskiej kroniki filmowej, dotyczących Marii Skłodowskiej, przetłumaczyły głos lektora na język polski i dołączyły to nagranie do swojej pracy.


Wszystkie trzy prace zostały wysoko ocenione i znalazły się wśród dziewięciu najlepszych z całego województwa. Na drugim etapie konkursu, który odbył się 24 listopada br., uczestnicy musieli wykazać się bardzo szczegółową wiedzą z zakresu życiorysu i pracy naukowej Marii Skłodowskiej-Curie. Odpowiadali pisemnie na 30 pytań. Przygotowując się do tego etapu uczniowie przeczytali wiele książek, biografii, opracowań dotyczących naszej wybitnej Noblistki. Wiadomości, jakimi się wykazali były imponujące. Jury konkursowe wyłoniło trójkę finalistów, wśród nich na drugim miejscu znalazły się uczennice z naszego gimnazjum -  Aleksandra Jarosińska, Katarzyna Jarosińska, Magdalena Kiczor. Laureaci oraz wszyscy finaliści dostali nagrody i pamiątkowe dyplomy. 



Wszyscy uczestnicy zyskali też dużo więcej – posiedli ogromną wiedzę na temat tak ciekawej postaci, jaką była Maria Skłodowska-Curie, pokazali innym, że do tego, aby mieć pogląd na daną sprawę nie wystarczy tylko wiedza „internetowa” – trzeba też czytać. Sprawdzili się w nowych rolach, posiedli nowe umiejętności, np. obsługa kamery, czy obróbka filmów. Wiedzą,  jak skutecznie pracować w grupie.  Wszystko to pozwoli im na pewno łatwiej osiągać kolejne szkolne sukcesy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię na ten temat, powiedz co myślisz a jeśli masz jakiś pomysł opowiedz nam o nim:)
W Internecie też obowiązują zasady! Obraźliwe i wulgarne komentarze nie będą akceptowane.